2009. október 28., szerda

Pepsi Amp - Tökös húzás / töketlen befejezés?

Számos sör- és cigarettareklám lépte már túl a jóérzés és jóízlés határát. Nemrégiben a Pepsi is új és meglehetősen ízléstelen ötlettel állt elő a Pepsi Amp energiaital népszerűsítésére az iPhone-ra készített alkalmazással, az "Amp Up Before You Score"-ral.
(Az angol szlengben kevésbé járatosak kedvéért az alkalmazás nevéből kihallható jelentés lényegében kb. ez: "dugás előtt dobódj fel".)
Az alkalmazás az átlag energiaital-fogyasztót csábítási trükökkel és tanácsokkal látja el. Miután

2009. október 27., kedd

A PR Week és az MS&L 2009-es közösségi média felmérése

A PR Week és az MS&L idén elkészítette első felmérését a közösségi média üzleti célú használatáról. 
A közösségi médiát körülvevő hűhó közepette az igazság valahol a sok hűhó és a semmi közötti skálán helyezkedik el: az üzleti vállalkozások csak óvatosan merészkednek a közösségi média ingoványosnak érzett talajára.
A kérdőíves felmérésben részt vevő 271 marketingszakember válaszai alapján a felmérés főbb megállapításai:
- a válaszadók 37%-a marketing tevékenysége során nem támaszkodik a közösségi médiára
- a marketing költségvetések 6,7%-át fordítják közösségi médiára
- a közösségi média tevékenység 45%-ban a közösségi szférában zajló beszélgetések figyelésére koncentrálódik
- a közösségi média tevékenység 55%-a koncentrál ezen beszélgetések formálására
- a válaszadók 57%-a nyilatkozott úgy, hogy nincs miből finanszírozni a közösségi média tevékenységet
- 79%-uk úgy véli, hogy a közösségi média az elkövetkező egy-két évben nagyobb hatással lesz a fogyasztói kapcsolatokra
- a közösségi hálózatok a legnépszerűbb közösségi média platformok
- a wikik a legkevésbé népszerű közösségi média platformok
- az erőforrások és szakértelem hiánya jelenti a közösségi média marketing kampányokba integrálásának legnagyobb akadályát
A jelentés ingyenes változata .pdf formátumban és teljes terjedelemben letölthető itt.  

2009. október 25., vasárnap

Irány az avatar alapú kommunikáció! Evolúciós lépcső ebben a Google Wave?

Az avatarok a virtuális világokban, videojátékokban terjedtek el, a szereplőket személyesítik meg különböző élőlények formájában.
A weben az ismertségi hálózatok megjelenésével tört be az avatar (profil képecskénk) jelentősége azaz lett a web 2.0-ben személyi igazolványunk. Segítségével azonnal azonosítható a kommunikációs fél, annak profilja, webes jelenléte. Az igazi áttörést, megerősítést az avatarok jelentőségének a Twitter sajátos 140 karakteres üzenet megoldása adhatta.

Valami teljesen új dolog bukkant fel ezzel egy időben. A home page nélküli web jelenlét.
A kommunikációban fontosabbá vált a folyamatos párbeszéd mint a párbeszéd közben kiajánlott esetleges tartalom illetve fontosabbá vált ki ajánlja a tartalmat mint a tartalom önálló megítélése. A Facebook megállíthatatlan sikere itt tapintható ki. Ahogy ellentmondása is, mert ahogy egyre jobban twitteresedik erősíti az avatar szerepét (a személyes és céges brand építését) aközben az avatar egyetlen vagy induló home page akar lenni azaz internet az interneten belül. Sikeresnek mondható próbálkozásai léteznek a kommunikációs csatornák konvergálására  (Facebook Page, Facebook alkalmazások) áttörő ezidáig nem. Az avatar kiajánlására pedig csak a Facebook Connect létezik a kivérzett Bacon tetemén.
De mit ad a Google Wave: avatar alapú kommunikációt?

2009. október 24., szombat

Szubjektív Google Wave

A Google Wave-el kapcsolatban a forradalom az első amit hallani. Forradalom amit sokan sok féle képpen értelmeznek a Wave-el kapcsolatban. A legfontosabb talán a szervezeti munka kultúrára gyakorolt azonnali hatása. Innentől kezdve a dokumentumkezelés, dokumentum létrehozás, az intranet, a belső kommunikáció, HR, a pénzügyi nyilvántartások,a nyilvántartások, a marketing, a közös munka végzés egy közös platformon a Google Wave-en értendő. Természetesen a céges szerverre telepített változata.
A forradalom  e-mail része komoly kihívás. Kik és milyen alkuk mentén lesznek képesek egy, egyetlen szuper e-mail elfogadásán. Vagyis telepíteni a szerver megoldásokat, felhasználóként pedig regisztrálni. Miközben kőkemény szervezeti háborúk folynak a legnagyobbak között miközben állami szervezetek az ők megregulázásán erőlködnek.
Amíg a nagyok dolgukat elintézik egymásközt, lássuk mit tud tenni a Google Wave felhasználó az ölébe pottyant lehetőséggel. Hogyan értelmezi a wave kommunikációs alkotórészeit? Egyáltalán meg tudja különböztetni őket? Tud belőle kommunikációt építeni?

2009. október 7., szerda

A változás kultúrája: közösségi média a belső kommunikációban

A változás kultúrája
Egy dolog biztos: ahhoz, hogy egy vállalkozás sikeres legyen, a szervezeti kultúra részévé kell tenni a változások elfogadását.
Hogy ez mit jelent?

2009. október 5., hétfő

Éves felmérés az európai kommunikációs trendekről


European Communication Monitor a legnagyobb szabású éves stratégiai kommunkációs felmérés Európában és az egyik vezető PR tanulmány a világon. 2009-ben a harmadik alkalommal készült el a felmérés 34 ország 1850 PR szakemberének részvételével.
European Public Relations Education and Research Association (Euprera), aEuropean Association of Communications Directors (EACD) és a Communication Director Magazine által és a Cision támogatásával elvégzett tudományos célzatú kutatási projekt legfőbb megállapításai:
  • 10-ből mindössze 6 PR szakember vesz részt az üzleti stratégia megalkotásában
  • a kommunikációs részlegek költségvetése jelentősen csökken, ám többnyire mégis optimisták
  • növekszik a belső kommunikáció és a közösségi hálózatok jelentősége
  • a legtöbb szakember nem méri sem a kommunikációba invesztáltakat, sem a kommunikációs tevékenység üzletmenetre gyakorolt hatását
  • az európai kommunikációs szakemberek 85%-a tagja közösségi hálózatoknak
  • a fizetések arányban állnak a betöltött szereppel: a stratégiai szerepvállalók állnak az élen
tanulmány összefoglaló ábrái ingyenesen letölthetők.